КВАЛИТЕТНО УЧЕЊЕ

ПРАКТИЧНА ЗНАЊА

УЧЕНИК НА ПРВОМ МЕСТУ

Tuesday, 16 September 2025
Tuesday

Машинство и обрада метала

НОВА ЗНАЊА И ВЕШТИНЕ НА ОБАВЉЕНОЈ СТРУЧНОЈ ПРАКСИ У НЕМАЧКОЈ УЧЕНИКА ШКОЛЕ „ГОША“

Стручна пракса из области фото/графичког дизајна у оквиру програма Еразмус+, трајала је две недеље. Пракса је реализована у кампу Гут Wehlitz - Шкојдиц, од 9-15 часова, сваког радног дана са паузом за ручак. Ученици су савладали “ГИМП” (програм за обраду слика) и “Блендер” (програм за израду анимација). Настава се одвијала на енглеском језику уз коришћење стручне терминологије. Радили су конкретне задатке које им је наставник задавао. Ментор им је давао опште смернице о програму и алатима програма, а остало је било на њима. Истраживали су и сами проналазили решења. Дизајнирали су фигуре и слике на одређену тему, а касније су дизајнирали и анимације.

Ученици су показали посвећеност, рад им је био занимљив и иновативан. Све што су хтели приказати, анимирати, снимили су на зеленом платну а онда су приступили изради анимација.

Научили су коришћење нових програма, а задаци су били креативни и инспиративни. Методе рада су такође биле разноврсне, индивидуално, али и групно са задацима да свака група сними другачији филм.

Поред обилазака Лајпцига, Берлина и Дрездена, издваја се и посета BMW kompaniji за производњу аутомобила, посебно зато што се то може сматрати неком врстом стручне праксе. Наша школа је стручна школа и имамо смерове који су уско везани за роботику , електронику али и програмирање. Ученици који су ИТ смера, могли су видети роботе који учествују у производњи самих аутомобила и то на више послова. Било је интересантно и поучно испратити цео процес производње аутомобила, од изливања појединих делова каросерије, до постављања инсталација, разних кочионих система све до фарбања и контроле готовог аутомобила.

Сви ученици су након евалуације од стране ментора добили највише оцене.

Велико задовољство и радост је представљало дружење са ученицима из других земаља као и непрестана комуникација на енглеском језику. Мало је рећи да су сви били одушевљени овим пројектом и новостеченим знањем.

nemacka01r nemacka02-2rR - EN Co-funded by the EU POS

Joomla Templates - by Joomlage.com